"Polish Gentlemen" Szwaj & Brzostowski - koncert

26 kwietnia 2024
godz. 19:00
Sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury im. Zbigniewa Herberta w Pabianicach
 
"Polish Gentlemen" to koncert, w którym zebrano najciekawsze aranżacje dżentelmenów polskiej piosenki: Zauchy, Wodeckiego, Ciechowskiego czy Krawczyka.
Piosenki zostały nowocześnie przearanżowane z użyciem elektroniki i podane w zupełnie zaskakujący sposób, jak chociażby "Za Tobą pójdę jak na bal", która przybrała formę pięknej ballady. "Lubię wracać tam, gdzie byłem", "Zacznij od Bacha", "Kochać", "Bądź moim natchnieniem", "Jak minął dzień", to tylko niektóre z wielkich przebojów które wybrzmią na deskach estrady.
 
"Szwaj & Brzostowski" to nowoczesny i nietypowy jazzowy duet. Brzmienie fortepianu i akustycznej perkusji muzycy obficie dopełniają wokalem i elektroniką. Projekt powstał jako muzyczna odnoga flagowego Jacek Szwaj Trio, ale zorientowana wyłącznie na jazzowe reinterpretacje muzyki pop, muzyki filmowej czy klasycznej. Idea powstania programu "Polish Gentlemen" zrodziła się zupełnie przypadkiem podczas koncertów instrumentalnych Jacek Szwaj Trio.
 
"Bardzo często wychodząc na scenę na tzw. bisy, łamaliśmy konwencję typowego nowocześnie zaangażowanego jazzu, który na co dzień wykonujemy i przedstawialiśmy publiczności świeże aranżacje znanych polskich przebojów. Zaskoczenie było tym większe, że zaczynałem śpiewać, czego publiczność się zupełnie nie spodziewała. Owe bisowe eksperymenty tak nam przypadły do gustu, że postanowiliśmy wykorzystać je w zupełnie odrębnym, duetowym projekcie z Mateuszem Brzostowskim. I tak pojawiły się koncerty poświęcone głównie nieżyjącym już nieodżałowanym mistrzom polskiej estrady, od Andrzeja Zauchy i Zbyszka Wodeckiego poczynając, a kończąc na Krzysztofie Krawczyku" - mówi Jacek Szwaj.
 
Bilety do nabycia w sekretariacie MOK Pabianice od poniedziałku do czwartku w godz. 10.00-18.00 lub na kupbilecik.pl