Naszą misją jest:

Wspieranie i kreowanie rozwoju kultury i sztuki, rozwijanie wiedzy i umiejętności mieszkańców Pabianic z szacunkiem do aktywnych postaw wobec tradycji i dziedzictwa kulturalnego.
Jesteśmy przyjaznym miejscem spotkań, promującym twórcze i partnerskie wartości oraz relacje społeczne.

Miejski Ośrodek Kultury im. Zbigniewa Herberta w Pabianicach prowadzi działalność kulturalną oraz wykonuje zadania w oparciu o Statut nadany uchwałą Nr XXXVII/483/17 Rady Miejskiej w Pabianicach z dnia 02 marca 2017 r. (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego z 2013 r. poz. 3929) oraz przepisy prawa powszechnie obowiązującego. 

Miejski Ośrodek Kultury im. Zbigniewa Herberta w Pabianicach gospodaruje samodzielnie przydzieloną i nabytą częścią mienia oraz prowadzi samodzielną gospodarkę w ramach posiadanych środków, w tym dotacji pochodzącej od Organizatora, kierując się zasadami efektywności ich wykorzystania. 

Majątek Miejskiego Ośrodka Kultury im. Zbigniewa Herberta w Pabianicach może być wykorzystywany jedynie do realizacji celów zgodnych z zakresem jej działania. 

 

Program działania Miejskiego Ośrodka Kultury im. Zbigniewa Herberta w Pabianicach, zgodnie z art.15 ust.5a ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej: 

1. Prowadzenie zajęć artystycznych, grup i zespołów zainteresowań - teatr, plastyka, muzyka, taniec, fotografia, itp.;
2. Prezentacja dokonań zespołów artystycznych Ośrodka - koncerty, spektakle, wystawy, konkursy, przeglądy, programy estradowe;
3. Organizacja imprez dla mieszkańców w czasie wolnym od pracy zawodowej i nauki szkolnej - festyny, pikniki, plenery, pokazy filmowe, akcje w ramach wypoczynku zimowego i letniego; 
4. Doskonalenie formuły artystycznej i programowej imprez o istotnym znaczeniu promocyjnym; 
5. Popularyzacja teatru, muzyki klasycznej i form kabaretowych; 
6. Prowadzenie telewizji Miejskiego Ośrodka Kultury TV Pro-MOK; 
7. Szeroka współpraca ze społecznością lokalną - stowarzyszenia, organizacje, instytucje, środowiska, indywidualni twórcy kultury;
8. Dbałość o stan techniczny i estetykę budynku oraz wyposażenie Ośrodka;
9. Pozyskiwanie środków pozabudżetowych;
10. Wypełnianie obowiązków dyrektora Ośrodka. 


Aktualności

Retro Potańcówka na Starym Rynku w Pabianicach
14 czerwca 2026
godz. 16:00 - 20:00
Stary Rynek w Pabianicach
 
 
Zapraszamy wszystkich miłośników dobrej muzyki, tańca i wspomnień na wyjątkową Retro Potańcówkę na Starym Rynku w Pabianicach!
Nie trzeba być mistrzem parkietu - liczy się dobra zabawa, uśmiech i chęć wspólnego spędzenia czasu.
Zapraszamy zarówno pary, jak i osoby, które po prostu chcą posłuchać muzyki i poczuć klimat dawnych lat.
 
Zagrają dla Was:
Dixie z Piotrkowskiej - zespół, który stał się muzyczną wizytówką
łódzkiej ulicy Piotrkowskiej. W ich wykonaniu usłyszymy klasyczne
standardy jazzu tradycyjnego, swingowe przeboje oraz rytmy rodem z Nowego Orleanu.
Grupa tworzy niepowtarzalny klimat, przenosząc słuchaczy w świat ulicznych parad i klubów jazzowych sprzed lat.
To muzyka, która sprawia, że nogi same rwą się do tańca!
 
DJ Garbusu - 25 lat doświadczenia, dziesiątki poprowadzonych wydarzeń rozrywkowych, inicjator i prowadzący znanego i lubianego w Pabianicach
cyklu dancingów między pokoleniowych „Let’s get loud”.
 
Przyjdźcie, zatańczcie, powspominajcie i stwórzmy razem niezapomniany wieczór pełen radości, muzyki i międzypokoleniowej integracji.

Wstęp wolny
Zabierzcie rodzinę, przyjaciół i dobry humor!
Do zobaczenia na parkiecie!
 
Partnerem strategicznym wydarzenia jest ADAMED Pharma.
 
Zobacz wszystkie >>
GNIAZDO - Baśń muzyczna PREMIERA
18 czerwca 2026
godz. 18:00
Sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury im. Zbigniewa Herberta w Pabianicach

 

Spektakl - bajka dla dzieci i dorosłych o ptakach, naturze, przyrodzie, a także o zagrożeniach jakie niosą ze sobą ludzie,

którzy wprowadzają najnowsze zdobycze techniki, niszcząc naturę - lasy, pola oraz jeziora.
Miejscem akcji jest leśna polana, gdzie rozgrywają się najważniejsze sceny z życia mieszkańców.
To w tym miejscu rozstrzygają się losy stada ptaków, ponieważ to tutaj ma powstać lądowisko dla helikopterów i pas startowy dla samolotów.
W trakcie spektaklu poznamy ich życie, zabawy, a także walkę o przyszłość.
 
Andrzej Cieślik - scenariusz, reżyseria, scenografia, kostiumy
Emilia Kudra - muzyka
Joanna Urbaniak - Woźniak, Hanna Kiszło - choreografia
Mariusz Bartosik - reżyser dźwięku
Daniel Młynarczyk - reżyser światła
 
Występują aktorzy Teatru SPEKTRUM, działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury im. Zbigniewa Herberta w Pabianicach.
 
Bilety dostępne w kasie ośrodka oraz na kupbilecik.pl 
 
Zobacz wszystkie >>
TARGOWISKO - spektakl edukacyjny, DlaNiepoznaki oraz Czarty Teatru
09 czerwca 2026
godz. 09:00
Sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury im. Zbigniewa Herberta w Pabianicach

 

Handel ludźmi to nielegalny proceder, w którym osoby są przymuszane do pracy lub innych form eksploatacji poprzez siłę, oszustwo lub zastraszanie.
Zgodnie z przepisami obejmuje on werbowanie, transport, dostarczanie lub przechowywanie osób w celu ich wykorzystania, nawet za ich zgodą.
Jest to poważne przestępstwo, które może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy pochodzenia.
 
Spektakl pt. "Targowisko", na który chcielibyśmy zaprosić jest dedykowany temu właśnie tematowi.
Zagrają aktorzy Młodzieńczej Grupy Teatralnej "Czarty Teatru" oraz aktorzy Teatru "DlaNiepoznaki"
- oba zespoły działają w Miejskim Ośrodku Kultury im. Zbigniewa Herberta w Pabianicach. 
Reżyserem "Targowiska" jest Kasia Tkacz, instruktorka Czartów Teatru i DlaNiepoznaki.
 
Po spektaklu zapraszamy na krótką prelekcję, dotyczącą ww. tematyki, którą przedstawią, współpracującymi z nami w tym projekcie,
funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach.
 
Bilety w cenie 10 zł dostępne w kasie ośrodka. 
 
Zobacz wszystkie >>
Olimp, czyli skok na kasę - Teatr DlaNiepoznaki
13 czerwca 2026
godz. 18:00
Sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury im. Zbigniewa Herberta w Pabianicach
 
 
Uwaga, uwaga!
 
Na szczycie OLIMPU, tej góry,
spotkali się w sprawie kultury:
Trzej Bogowie i Boginki.
Chcieli napełnić skarbonki, tzn. świnki.
Zajrzał też Wieśniak z swą matką,
co niezwykłą okazało się gratką...
Co było dalej? Nie powiem.
Widzowie, zachodźcie więc w głowę..
Zajrzyjcie na pierwszą połowę..
Na przerwie kmińcie zażycie,
komu w part TWO zmieni się życie.
Mitologia,kultura, gospodarka, hierarchia.
Miłość w tle, maminsynek, zgubna pewność siebie.
Nektar Bogów, winogrona, uroda.
I morał.

To wszystko znajdziecie w dwuaktowym spektaklu "OLIMP" grupy teatralnej DlaNiepoznaki.
 
Bilety dostępne w kasie ośrodka oraz na kupbilecik.pl 
 
Zobacz wszystkie >>