Wielkie rockowe święto w Pabianicach

16 września odbędzie się w naszym mieście Ogólnopolski Przegląd Zespołów Rockowych, który w tym roku połączony będzie z jubileuszem 30-lecia zespołu „Proletaryat”. Zespół ten powstał w listopadzie 1987 roku z inicjatywy Tomasza Olejnika wokalisty pseudonim „Oley” oraz gitarzystów Jarosława Siemienowicza i Dariusza Kacprzaka a także perkusisty Roberta Szymańskiego. Proletaryat to grupa pabianicka, która nadała miastu „rockowy sznyt”. Pierwsze próby zespołu odbywały się w Klubie Spółdzielczym im. A. Mickiewicza
a pierwszy koncert odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury im. Zbigniewa Herberta
w Pabianicach w maju 1988r. Zespół bardzo szybko zaistniał na rynku muzycznym, zdobywając  Nagrodę Publiczności, Organizatorów i Nagrodę Dziennikarzy na festiwalach
w Jarocinie. W 1991 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu pt.: „Proletaryat”.

W latach następnych muzycy nagrali kolejne płyty m.in .’Czarne szeregi” ,”IV”, ”Zuum” oraz „The Best of…”. W zespole przez kilka lat grał również perkusista Piotr Pniak oraz Robert Hajduk.

 Powstał również album „Tour 1993” dokumentujący trasę koncertową Proletaryatu.

W 2010 roku ukazała się płyta Proletaryatu zatytułowana „Prawda”, na której znalazło się 10 nowych kompozycji. Do dwóch utworów – „Ból” i „Ruchomy cel”, zespół nagrał teledyski. W grudniu tego samego roku została wydana gra komputerowa Music Master Chopin, do której zespół nagrał anglojęzyczny utwór zatytułowany „Time to Rise”. Zgodnie z wizją gry, był on zainspirowany twórczością Fryderyka Chopina.

13 kwietnia 2015 roku nakładem Agencji Artystycznej MTJ ukazał się ostatni jak dotąd album zespołu zatytułowany „Oko za Oko”. Płytę promował singel „Nie wyrażam zgody”.

 

Muzycy

Obecny skład

 • Tomasz „Oley” Olejnik – śpiew (od 1987)
 • Dariusz „Kacper” Kacprzak – gitara basowa (od 1987)
 • Wiktor Daraszkiewicz – gitara (od 2008)
 • Robert „Mały” Hajduk – perkusja (od 1996)

 

Byli członkowie

 • Jarosław „Siemion” Siemienowicz – gitara (1987–2006)
 • Zbigniew „Mały” Marczyński – perkusja (1987–1991)
 • Piotr „Zwierz” Pniak – perkusja (1991–1995, 1996)
 • Ireneusz „Zuba” Zugaj – gitara (1997–2003)
 • Robert Szymański – perkusja (1987, 1995–1996)
 • Piotr Zalewski – gitara (1995–1996)
 • Konrad „Wołowina” Jeremus – gitara (2006–2008)

W tegorocznej edycji Rock Mastera weźmie udział 8 zespołów, które będzie oceniać niezwykłe Jury, zaproszone przez Jubilatów. Jurorzy wezmą również udział w koncercie galowym za zakończenie przeglądu. Będzie to równocześnie plejada gwiazd takich jak:

Paweł Guma Gumola- wokalista,gitarzysta i autor tekstów zespołu „Moskwa”

Andrzej Kobra Kraiński-kompozytor, wokalista i lider zespołu „Kobranocka”

Tomasz „Lipa” Lipnicki –muzyk i autor tekstów lider zespołu „Illusion”

Sebastian Riedel – syn Ryszarda Riedla z zespołu „Dżem”. Lider zespołu „Cree”

Stefan Machel – współzałożyciel zespołu TSA

Gościem specjalnym będzie dyrektor muzyczny Antyradia – Tomasz Kasprol Kasprzyk.

 Przegląd uzyskał patronat Pana Marszałka Województwa Łódzkiego – Witolda Stępnia, oraz Pana Prezydenta Miasta Pabianic – Grzegorza Mackiewicza.

Patronat medialny przypadł w udziale  m.in. TVP Łódż, Antyradio oraz telewizja Pro-MOK, EPAinfo, portal www.zyciepabianic.pl, Życie Pabianic, Nowe Życie Pabianic.