"Zacznij od tańca" koncert Zespołu Pieśni i Tańca DOBROŃ

28 września o godzinie 18.00, w sali widowiskowej MOK odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca Dobroń pt.:"Zacznij od tańca". Bilety w cenie 10zł. od poniedziałku, od godz. 12.00 będą do nabycia w kasie MOK.

Zespół Pieśni i Tańca „Dobroń” powstał w 1958 roku. W tym roku zespół obchodzi 60-lecie swojego istnienia. Dlatego rok 2018 jest rokiem jubileuszowym.
Zespół w 2013 roku z inicjatywy byłych członków oraz choreografa – świętej pamięci pana Jacka Lewandowskiego, reaktywował swoją działalność. Przez okres 3 lat został częściowo odtworzony repertuar zespołu, powstał też nowy program artystyczny. Dziś zespół tworzą byli członkowie (inicjatorzy reaktywacji) oraz dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, średnich, wyższych z terenu gminy, a nawet sąsiadujących powiatów. Można powiedzieć, że jesteśmy dziś zespołem wielopokoleniowym. Repertuar wypełniają pieśni i tańce regionu sieradzkiego, łowickiego, opoczyńskiego, lubelskiego, rzeszowskiego, tańce górali żywieckich, beskidzkich oraz tańce narodowe i widowiska regionalne, mi.n. unikatowy i jedyny w swoim rodzaju „Siemieniec” oddający ogólny charakter obrzędu zapustowego. Widowisko to od 52 lat jest stałą pozycją w repertuarze „Dobronia”. Zespół posiada poza tym niezwykle bogate i ogromnie cenne zaplecze kostiumowe. Naszym skarbem są oryginalne kostiumy dobrońskie, sieradzkie, łowickie, opoczyńskie, lubelskie, kujawskie, rzeszowskie, krakowskie, śląskie, podhalańskie, górali żywieckich i beskidzkich, szlacheckie, niektóre w wersjach dla dorosłych i dzieci. Zespół odbył ponad 40 podróży zagranicznych, występował dziesiątki razy na scenach polskich. W jego dorobku są liczne wysoko plasowane miejsca na różnego rodzaju konkursach i przeglądach. Ostatnio „Dobroń” dwukrotnie odwiedził Węgry, podróżował do Niemiec, Czarnogóry i Włoch. W ubiegłym roku wziął m.in. udział w Dożynkach Powiatowych w Lutomiersku, w Turku, w Mikserze Regionalnym, w wojewódzkich obchodach Dnia Weterana w Teatrze Jaracza w Łodzi, wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu w Bosel w Niemczech, wielkim wydarzeniu artystycznym z udziałem orkiestr dętych, grup tanecznych i folklorystycznych oraz zespołów muzycznych z całej Europy, zajmując II miejsce w swojej kategorii.
Zespół działa przy Dobrońskim Centrum Kultury, którym kieruje pani Monika Rybak, choreografem jest pani Maria Kuśnierz a kierownikiem muzycznym – pan Szymon Mońka.