"Shirley Valentine"

W niedzielę 8 kwietnia 2018 roku, w Miejskim Ośrodku Kultury im. Zbigniewa Herberta w Pabianicach, odbył się monodram „Shirley Valentine”. To legendarny spektakl Willy'ego Russell'a, byłego fryzjera, który, podczas godzin spędzonych na wysłuchiwaniu zwierzeń podczas układania włosów, jak żaden inny mężczyzna, zgłębił tajniki kobiecej duszy – jej tęsknot i pragnień.

Widzowie mogli zobaczyć znakomitą kreację w wykonaniu Bożeny Krawczyńskiej, która świetnie odegrała tytułową bohaterkę. „Shirley” to, z pełnym szacunkiem, stereotypowa kura domowa. Krząta się po kuchni, coś upichci, coś posprząta. Mąż przestał już dawno być obiektem jej westchnień. Spowszedniała miłość, żar, seks. Zostały tylko obiady, zakupy i pranie. Dzieci? Są, ale co to za radość? Mają swoje życie, nie interesują się podstarzałymi rodzicami. Shirley chciałaby zrzucić z kolan rzeczywistość, która ciąży jej niebywale. „Shirley Valentine”, kiedyś miała marzenia (chciała zostać stewardessą!).

Jedyną jej powierniczką jest kuchenna ściana, z którą rozmawia. Pewnego dnia dostaje od przyjaciółki zaproszenie na dwutygodniowy urlop do Grecji.

I co dalej? To spektakl, który uwalnia nadzieję, wyzwala energię i motywację do działania, uczy jak żyć, wskazuje drogi, którymi możemy podążać. A Ty którą drogę wybierzesz?

Być może ten spektakl będzie jeszcze wystawiony w tym miejscu. Już teraz zapraszamy aby osobiście przekonać się jakie nastąpiło rozwiązanie…

Reżyserii spektaklu podjął się Jerzy Czapliński. Ten sam, który wyreżyserował „Niesamowitą historię Florence” na podstawie sztuki Petera Quiltera „Boska!”. W roli głównej wystąpi również Bożena Krawczyńska. Spektakl jeszcze przed wakacjami i w tym samym miejscu.